WSPIERAMY

EKO
NGO

STOWARZYSZENIE WSPÓLNOTA KULTUROWA BORUSSIA

  • Kopernik TV
  • STOWARZYSZENIE WSPÓLNOTA KULTUROWA BORUSSIA

Ludowy duch gminy Rozogi

Gmina Rozogi
Pięć zespołów ludowych, które łączy miłość do tradycji i muzyki – w gminie Rozogi nie brakuje utalentowanych artystów.

Gmina Rozogi to styk dwóch kultur – mazurskiej i kurpiowskiej. Nie brakuje w niej więc nawiązań do tradycji, promowanej również przez najmłodszych. To tu funkcjonuje jedyny w powiecie dziecięcy zespół ludowy. Zespół zobaczyć można nie tylko w Rozogach. Dzieci biorą udział w licznych konkursach i przeglądach.

Miejscowością z muzycznymi tradycjami jest bez wątpienia wieś Dąbrowy. Siedem lat temu przy działającym wówczas Stowarzyszeniu Kurpiowskie Pogranicze powstał tu zespół Dąbrozionki.

Również miejscowość Klon ma swoją własną, muzyczną reprezentację. Od 2009 działa tu zespół Klonowskie Kurpsianki. Klonowskie Kurpsianki chętnie biorą udział w konkursach, zdobywając miejsca na podium. Od początku istnienia zespołu występują m.in. w Rozogach.

Zespołem z wieloletnią tradycją na mapie gminy Rozogi jest grupa Babskie Olekania. Członkowie mieli okazję wystąpić nie tylko w lokalnych przeglądach piosenki ludowej, ale też odwiedzić takie miasta, jak Warszawa, Mińsk Mazowiecki, czy Węgorzewo.

Zespołem działającym w sercu gminy Rozogi jest Rozoski Zespół Ludowy. To stosunkowo młoda grupa, którą łączy miłość do lokalnej kultury i muzyki. Ma już na koncie pierwsze sukcesy – zespół zdobył II miejsce w konkursie Radia Olsztyn „Jawor – u źródeł kultury”, brał też udział w XXVIII Tradycyjnym Festynie Kultury Polskiej ziemi szyrwinckiej „Śpiewaj z nami” na Litwie oraz reprezentował gminę Rozogi w Milówce w trakcie Dni Milówki.Z członkami zespołu swoją wiedzą dzieli się Elżbieta Kasznia. Pani Elżbieta Kasznia jest utytułowaną solistką, mentorką wielu śpiewaków. Występowała z powodzeniem na scenach w Myszyńcu, Rozogach, w Kazimierzu, gdzie zdobyła wszystkie miejsca podium oraz w Szczecinie, w którym podczas Turnieju Muzyków Prawdziwych „wyśpiewała” drugie miejsce. W 2022 roku pani Elżbieta została laureatką 47. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga w dziedzinie twórczości artystycznej indywidualnej oraz  otrzymała  nagrodę Marszałka Województwa Warmińsko- Mazurskiego w dziedzinie kultury podczas Wojewódzkiej Inauguracji Roku Kulturalnego 2022/2023.