WSPIERAMY

EKO
NGO

STOWARZYSZENIE WSPÓLNOTA KULTUROWA BORUSSIA

  • Kopernik TV
  • STOWARZYSZENIE WSPÓLNOTA KULTUROWA BORUSSIA

Potencjał w oddolności

LGD WARMIŃSKI ZAKĄTEK
Diagnoza skuteczności działalności Lokalnych Grup Działania i nowych wyzwań to cel konferencji „Warmia i Mazury – potencjał w oddolności”, zorganizowanej w Lidzbarku Warmińskim.

Na zaproszenie Lokalnej Grupy Działania „Warmiński Zakątek” do hotelu Krasicki w Lidzbarku Warmińskim przybyli przedstawiciele Lokalnych Grup Działania i samorządów lokalnych z województwa warmińsko-mazurskiego. Cel? Zdiagnozowanie potencjału różnych grup społecznych, tak aby rozwijać nasz region, a zwłaszcza turystykę i wzbogacić ofertę turystyczną w regionie.

„Turystyka się zmienia, rozwija się bardzo turystyka krajowa, trzeba popatrzeć na tę turystykę oczami osoby, która tutaj przyjeżdża, która poszukuje wrażeń, a może poszukuje czegoś, czego my nie dostrzegamy, stąd zaprosiliśmy na to spotkanie pana Marcina Prokopa, który myślę, że opowiadając o swoim doświadczeniu w ogóle, w aktywności, w podróżowaniu, w dostrzeganiu świata, pokaże nam takie elementy, których być może nie zauważamy, a które nas zainspirują do tego, żeby było lepiej, pełniej, żebyśmy z tej turystyki mogli czerpać też my, mieszkańcy” – podkreśla Małgorzata Ofierska, prezes LGD „Warmiński Zakątek”.

Na Warmii i Mazurach funkcjonuje 11 Lokalnych Grup Działania. Wszystkie skupiają wokół siebie lokalne społeczności, pozyskują środki zewnętrzne, aktywnie działając na rzecz własnych środowisk, ale też wzbogacając ofertę całego regionu. „Wydaje się, że to o to chodzi, żeby jak najbliżej ludzi mogły powstawać nowe inicjatywy, inicjatywy takie rzeczywiście oddolne, bo przecież najlepiej ci ludzie, w tym miejscu wiedzą, jak powinniśmy rozwijać dany teren” – zauważa Miron Sycz, wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

Lokalne Grupy Działania są beneficjentem wielu programów skierowanych przede wszystkim do obszarów wiejskich. Te fundusze już od dawna pozwalają realizować wiele działań lokalnych społeczności, w tym również związanych z turystyką.

Warmia i Mazury to region, w którym ogromny potencjał związany jest z mniejszościami narodowymi i etnicznymi. Ta wielokulturowość może stać się magnesem dla turystów przybywających z innych stron kraju i zagranicy. Podczas konferencji zaprezentowane zostały wyniki badań przeprowadzonych w celu zdiagnozowania potencjału mniejszości narodowych. „U nas nie ma praktycznie ludzi rdzennych, tak możemy to powiedzieć. Często są to wielonarodowościowe rodziny i to też właśnie się potwierdziło w tych badaniach. Mamy bardzo dużo organizacji, które funkcjonują w naszym województwie, prężnie działają, starają się o różne środki, organizują imprezy kulturalne, podtrzymują dziedzictwo, są szkoły, a więc jest to bardzo ciekawy region i myślę, że tę współpracę trzeba mocno rozwijać, szczególnie właśnie z Lokalnymi Grupami Działania” – mówi Natalia Sycz, która podczas konferencji prezentowała wyniki badań.

Dyskusja i wymiana doświadczeń podczas konferencji z pewnością zaowocują wieloma pomysłami, pozwoli też dostrzec nowe możliwości rozwoju turystyki, która stanowi ogromną szansę dla całego regionu.