WSPIERAMY

EKO
NGO

STOWARZYSZENIE WSPÓLNOTA KULTUROWA BORUSSIA

  • Kopernik TV
  • STOWARZYSZENIE WSPÓLNOTA KULTUROWA BORUSSIA

Dar dla Archiwum

ARCHIWUM HISTORII AUDIO-WIZUALNEJ WARMII I MAZUR
Dyplomy, świadectwa, fotografie i materiały dokumentujące sportowe pasje. Profesor Andrzej Gąsiorowski postanowił podzielić się swoją historią z Archiwum Państwowym w Olsztynie.

Pedagog, sportowiec, działacz społeczny i wieloletni pracownik olsztyńskich uczelni. Profesor Andrzej Gąsiorowski bogatą historią swojego życia podzielił się z Archiwum Państwowym w Olsztynie. „Nazbierało się tego sporo i teraz przyszła taka pora, że trzeba było coś z tym zrobić. Dzięki panu dyrektorowi, profesorowi Kasparkowi, mogę te wszystkie swoje zbiory właśnie przekazać tutaj. Być może kiedyś będą mogły posłużyć do pracy, do badań” – mówi prof. Gąsiorowski. Fotografie z dzieciństwa, prywatne notatki, książki, dyplomy i świadectwa to tylko część zasobów Andrzeja Gąsiorowskiego, które trafiły do olsztyńskiego Archiwum. Obejmują okres od lat 50. XX wieku aż po rok 2021. „To jest tak, jakby oddawał część siebie. Ja mam nadzieję, że ta cząstka zostanie tu w jakiś sposób wykorzystana” – podkreśla prof. Norbert Kasparek, dyrektor Archiwum Państwowego w Olsztynie. Uroczyste przekazanie spuścizny profesora odbyło przy okazji XIV Międzynarodowego Dnia Archiwów.

Archiwum Państwowe w Olsztynie to 6 kilometrów akt, kryjących opowieści o ludzkim życiu, instytucjach i historycznych wydarzeniach w regionie. Dokumenty są odpowiednio zabezpieczone i co ważne – dostępne. Poznawanie zasobu Archiwum można rozpocząć od Internetu. Coraz więcej zbiorów jest bowiem dostępnych na stronie internetowej placówki: olsztyn.ap.gov.pl.

Archiwum zaprasza również do obejrzenia dwóch wirtualnych wystaw: „Olsztyn na fotografiach w latach 1945-1989” oraz „Spuścizna prof. Andrzeja Gąsiorowskiego w zbiorach Archiwum Państwowego w Olsztynie”. Wystawy stanowią element obchodów XIV Międzynarodowego Dnia Archiwów.