Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

STOWARZYSZENIE WSPÓLNOTA KULTUROWA BORUSSIA

  • Kopernik TV
  • STOWARZYSZENIE WSPÓLNOTA KULTUROWA BORUSSIA

Na pomoc potrzebującym

KOPERNIK.TV
Federacja Organizacji Socjalnych Województwa Warmińsko-Mazurskiego pomaga przedsiębiorcom przetrwać koronawirusowy kryzys. Organizuje też pomoc dla pracowników służby zdrowia. W siedzibie Federacji szyte są maseczki i drukowane przyłbice, a w Internecie coraz szersze kręgi zatacza akcja WspieramLokalnyBiznes.

Piotr Harasim, Telewizja Kopernik: Zagrożenie koronawirusem spowodowało ograniczenie pracy wielu organizacji. Jak teraz wygląda Wasza praca, praca Federacji?

Bartłomiej Głuszak, prezes Federacji Organizacji Socjalnych Województwa Warmińsko-Mazurskiego: My w tych pierwszych miesiącach przenieśliśmy się do Internetu głównie i do pracy zdalnej. Cały czas mieliśmy kontakt z odbiorcami naszych działań, ale rzeczywiście stworzyliśmy takie działanie pod nazwą „FOSa Wirtualnie”, w ramach którego świadczymy szereg usług. Czyli cały czas pomagamy, robimy warsztaty, sprawdzaliśmy nowe technologie. Po pierwszych „kotach za płoty” udało się i fajnie to wychodzi. Części osób udzielamy wsparcia. Mamy taką grupę osób, które mają problem materialny i tam wozimy żywność dzięki pomocy z Banku Żywności, dzięki darczyńcom. Mamy też akcję WspieramLokalnyBiznes, w której też postawiliśmy mocno na Internet. Podzieliśmy ją na kilka kroków. Chodzi o to, by kupować lokalnie, pokazywać, że kupujemy, zrobić zdjęcie, dać hasztag WspieramLokalnyBiznes i promować, zapraszać kolejnych. Zainicjowaliśmy taką akcję Łączymy Siły, gdzie uszyto bardzo dużo maseczek. Gmina Jeziorany, gmina Purda, Olsztyn i wiele innych gmin, mieszkańcy się przyłączyli. Właśnie na pomoc olsztyńskim medykom do tej akcji się przyłączyliśmy, ale z drukiem przyłbic i przekazujemy te przyłbice nie tylko medykom, ale w miejsca, gdzie one są bardzo potrzebne, w przychodniach, też personelowi, w różnych miejscach.

Wróćmy do akcji WspieramLokalnyBiznes. Jakie są wyniki tej akcji? Jakim powodzeniem się cieszy?

Obserwując liczbę osób, które kupują lokalnie i pokazują to w Internecie, na Facebooku i zaprasza do kolejnych zakupów, to ta akcja zatacza coraz szersze kręgi, coraz więcej osób pokazuje – zapraszam do tego sklepu, do tej kwiaciarni, skorzystać z tej usługi – i to buduje taką tożsamość. Chcemy pokazać, że zgodnie z tą ideą działamy, że samorząd to jest społeczność lokalna. To są samorządowcy, to są urzędnicy, to jest służba zdrowia, to są zwyczajni mieszkańcy, to są przedsiębiorcy. Nie dzielimy się na sektory, tylko pomagamy i medykom, pomagamy przedsiębiorcom, bo od tego w jakiej kondycji będziemy wszyscy, psychicznej, materialnej, zależy jak sobie za chwilę z tą pandemią czy wyjściem z niej poradzimy.

Jakie wyzwania stoją przed Federacją? Jakie są perspektywy?

Jedna rzecz – sygnały, jakie docierają z regionu i od organizacji naszych, które współpracują z osobami w trudnej sytuacji czyli niepełnosprawnymi, starszymi, ubogimi, bezrobotnymi, tam gdzie trzeba było przerwać bezpośrednią pracę, ta integracja społeczna, aktywizacja, ona często się cofnęła. Nie ma jeszcze szczegółowych badań, ale już nasze organizacje sygnalizują o wielu takich przypadkach. I teraz wyzwanie to jest praca z tymi osobami, odwrócenie tych negatywnych skutków tego, że ktoś przez lata przychodził do ośrodka, miał wsparcie w funkcjonowaniu, a przez 3 miesiące musiał być zamknięty w domu, a np. ma schizofrenię albo jest niepełnosprawny albo ma inną trudność w funkcjonowaniu codziennym.

Dziękuję za rozmowę.